Polskie rajstopy i ich historia

Mówiąc o rajstopach, najczęściej mamy na myśli produkt, który trafił do obiegu w latach sześćdziesiątych. Wtedy wynaleziono rajstopy nylonowe, które zastąpiły znane do tego czasu pończochy. Było to spore ułatwienie dla kobiet noszących pończochy. Wiele osób do dziś nie rozróżnia tych pojęć, stąd wiele nieporozumień. Wyjaśnijmy, że pończochy to takie dłuższe skarpetki. Kończą się za kolanem, najczęściej na wysokości pół uda. Oczywiście takie pończochy nie będą się same trzymały nogi. Muszą być czymś przyczepione. Na przestrzeni wieków najczęściej przyczepiane były za pomocą podwiązki. Najpierw, w czasach średniowiecznych, była to po prostu wstążka przewiązana w udzie, przytrzymująca pończochę. Z czasem podwiązki przyjmowały coraz bardziej zaawansowany wygląd, były zapinane na haftki, na guziki, w końcu pojawiły się podwiązki na gumkę.

Warto wspomnieć, że przez setki lat pończochy nosili także producent rajstop . Wynikało to z faktu, iż spodnie męskie nie były znane, a panowie nosili pończochy, a do nich tuniki, z pasem, zakrywające pośladki i często także część nogi. Spodnie pojawiły się dopiero w okresie późniejszym. Dopiero w siedemnastym wieku panowie zaczęli chodzi w coraz dłuższych majtkach, które z czasem przerodziły się w spodnie. Od tego czasu pończochy, czyli ówczesne rajstopy, stosowały już tylko panie i dzieci. Prawdziwą rewolucją stał się pas do pończoch. Znany jest, podobnie jak podwiązki, do dziś, jednakże oba te dodatki są używane jedynie w sytuacjach wyjątkowych, uważane są bowiem za seksowne, więc panie zakładają je, mimo iż wcale nie są one praktyczne.

Jednak prawdziwą rewolucję wprowadziły rajstopy dla dzieci. Ich wygląd znacznie odbiega od pończoch, mają bowiem zabudowaną górę. Daje to znacznie wyższą swobodę noszenia, niż w przypadku pończoch. Także rajstopy są stosowane do dziś. Okazuje się, że było to rozwiązanie genialne. Zabudowana góra, wzmocnione palce, wszystko to prowadzi do znacznego podniesienia komfortu noszenia takich rajstop. Wiele kobiet bardzo je sobie chwali.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

2 komentarze dla “Polskie rajstopy i ich historia”

  1. Renata napisał(a):

    ja osobiście niezbyt lubię pończochy… czasami jednak są sytuacje, kiedy nie ma wyjścia i trzeba je założyć :P

  2. Lycra pantyhose napisał(a):

    Lubię cienkie rajstopy choć zdarza się, że na specjalne okazje zakładam pończochy samonośne, szczególnie latem

Skomentuj artykuł

Witamy na koronkowa-bielizna.pl! Rozgość się i poczytaj naszego bloga.