Raj dla stopy i ciała

Pochodzenie słowa rajstopy jest niejasne, jednak analizując jego morfologię, możemy przypuszczać, że chodzi o raj dla stopy. Tymczasem okazuje się, że ten właśnie wynalazek był rajem nie tylko dla stopy, ale dla całej kobiety. Przed wynalezieniem i wprowadzeniem do powszechnego obrotu rajstop panie nie miały łatwego życia. Ale także i panowie, bo do osiemnastego wieku oni także powszechnie nosili pończochy. Dziś może trudno w to uwierzyć, ale takie akcesoria jak właśnie podwiązka zostały stworzone poniekąd z myślą o mężczyznach. To panowie nosili rajstopy, a do nich tuniki, najczęściej przepasane w pasie i zasłaniające pupę. Z czasem zamieniły się małe spodenki, przypominające dzisiejsze majtki, by następnie coraz bardziej wydłużać swe nogawki, aż do osiągnięcia długości pozwalającej na całkowite zakrycie nogi. Jednocześnie od tego momentu panowie przestali nosić rajstopy, a raczej pończochy, i zaczęli nosić skarpetki. Jednocześnie panie cały czas chodziły w pończochach, stosując ciekawe metody ich przytrzymywania.
rajstopyDziś naprawdę trudno nam uwierzyć, jak skomplikowane było ubieranie się w dawnych czasach. Trudno nam uwierzyć, bo dziś jednym ruchem wciągamy rajstopy i nie zastanawiamy się tym więcej. Co najwyżej, jeśli są niedobrane pod względem rozmiaru, mogą spadać czy być niewygodne. Ale kiedyś sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Dzisiejsze rajstopy były nieznane, więc do pończoch stosowano podwiązki. Współcześnie zakładamy je raczej jako figlarną ozdobę, która niczego nie trzyma. Kiedyś noszono je codziennie i od święta, bowiem to na nich spoczywał ciężar przytrzymywania pończoch. A pończochy te nie były, jak dzisiejsze samonośne, wykonane z nylonu. Ówczesne rajstopy, gdy tylko podwiązka poluzowała się czy, nie daj boże, spadła, bezlitośnie opadały. Nie trzeba dodawać, że była to gafa w towarzystwie, niemal nie do nadrobienia. Wyobraźmy sobie, że dziś komuś spadły majtki – też nie jest to sytuacja do pozazdroszczenia. Jednak wtedy potępienie społeczne było jeszcze większe, a reperkusje na pewno nie mogły być obrócone w żart.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

3 komentarze dla “Raj dla stopy i ciała”

 1. Tomasz Zięba napisał(a):

  Uwielbiam kobiety noszące rajstopy – wiadomo pończochy są jeszcze bardziej pociągające – aczkolwiek nigdy nie wolno przesadzić z podtekstem :)

  • Anna napisał(a):

   dużo błędów w tym artykule, rozpoczynając od „morfologi”, czyżby chodziło o etymologie słowa? Druga sprawa, że mężczyźni nosili pończochy a nie rajstopy, a prawdziwe pończochy są nylonowe właśnie. Dzisiejsze rajstopy to głównie elastan. Nylon nie jest rozciągliwy. A co póńczoch to ja uważam, że są bardzo wygodne, nie mówiąc już o tym jak na mężczyzn działa taka ukradkiem wystająca z pod spódnicy podwiązka ;)

 2. Iza G. napisał(a):

  @Anka, czepiasz się, bez przesady, tekst jest ok, choć temat mógłby być bardziej rozwinięty. Ale dalej jest lepszy niż niektóre cuda, jakie można znaleźć na głównej Onetu.

Skomentuj artykuł

Witamy na koronkowa-bielizna.pl! Rozgość się i poczytaj naszego bloga.